iphone 15 pro max fiyat

Introduction:
The iPhone 15 Pro Max is poised to be another groundbreaking release from Apple, promising innovative features and cutting-edge technology. However, one crucial aspect that captivates the interest of consumers even before its launch is its price. In this blog post, we delve into the factors that influence the pricing of the iPhone 15 Pro Max and what consumers can expect when it hits the market.

Apple her birkaç yılda bir donanım ürünlerinde büyük, anlamlı değişiklikler getiriyor. Ve öyle olmadığı yıllarda, bazı komik memlerle karşılaşıyoruz. Standart iPhone modelleri bir kez daha heyecan verici olsa da 2023, iPhone için bir meme yılı değil. Bu değişimi daha önce, Pro olmayan ve OLED ekrana sahip ilk model olan iPhone 12 gibi bazı eski modellerde de görmüştük. Bu yıl, iPhone 15 benim için en heyecan verici iPhone, çünkü sonunda bazı büyük yükseltmeler alıyor ve iPhone 12 (veya daha eski) sahibi olan herkes daha iyi bir şey için bekleyebilir, sonunda bu dalmaya girebilir.

Yeni model, son iki nesilden çok da farklı görünmeyebilir ancak geçen yılki 14 Pro’dan alınan yeni eklemeler, iPhone 15’i (ve buna bağlı olarak 15 Plus’ı) dikkate almaya değer kılıyor. İşte nedeni.

Apple iPhone 15 tasarımı

iPhone 15, artık biraz daha fazla olan yükseklik dışında 14 ile hemen hemen aynı boyutlara sahip. 171 gramla biraz daha hafiftir ve bu normal boyutlu model mükemmel bir ele sahip olma hissine sahiptir. Yuvarlatılmış kenarlar ve çerçevenin ve cam arka kısmın yumuşak yüzeyi, ona rahatlatıcı bir etki katıyor. Şahsen, bir iPhone 13 Pro Max’ten geldikten sonra, 15’in bu boyutu ve ağırlığı ilk başta oyuncak gibi geldi, ancak kısa süre sonra daha küçük form faktörünü takdir ettim.


Apple iPhone 15 özellikleri ve yazılımı

iPhone 15’e verilen bir diğer ‘Pro’ özellik de SoC’dir. Bu, iPhone 14 Pro modellerinde kullanılan Apple’ın A16 Bionic’idir. Geçen yılki iPhone 14 ile aynı sayıda CPU ve GPU çekirdeğine sahip ancak 4nm’lik bir süreç üzerine inşa edilmiş (5nm’ye kıyasla), bu da benzer yüzey alanında bir milyar daha fazla transistör barındırdığı anlamına geliyor. iPhone 15 hâlâ iPhone 14 ile aynı miktarda RAM’e (6 GB) sahip. Diğer özellikler arasında stereo hoparlörler, toza ve suya dayanıklılık için IP68 derecesi, Wi-Fi 6, Bluetooth 5.3, ikinci nesil Ultra Geniş Bant (UWB) çip ve Face ID için ekranda bir TrueDepth kamera.

iPhone 15, iOS 17 ile birlikte geliyor ve en azından önümüzdeki beş yıl boyunca kolayca yeni iOS sürümlerini alması bekleniyor. iOS 17, birçok eski iPhone modeli için de mevcuttur ve deneyim büyük ölçüde benzerdir. Yeni özelliklerden bazıları arasında, telefon rehberinizdeki kişiler için kişiselleştirilmiş Kişi Posterleri, kişinin yanıt vermemesi durumunda FaceTime üzerinden mesaj kaydetme ve gönderme yeteneği ve çok daha fazlası yer alıyor. Apple, 15 Pro modelindeki bilinen aşırı ısınma sorunlarını gidermek için iOS için alt sürüm güncellemelerini ve en son olarak AirDrop için yeni özellikleri ve genel hata düzeltmelerini bile kullanıma sundu.

Apple iPhone 15 performansı ve pil ömrü

iPhone 15’in günlük performansı mükemmelden başka bir şey değildi. Uygulamalar hızlı yükleniyor, ekran zengin ve canlıdır ve hiçbir zaman güç eksikliği hissetmedim. Dinamik Ada çevresinde toplanan bildirimleri görmek ve onlarla etkileşime geçmek eğlencelidir. 15’i çoğunlukla serin çalışıyordu, ancak kablosuz CarPlay kullanıldığında arka tarafın ısınabileceği zamanlar da vardı. Oyunlar harika görünüyordu ve sorunsuz çalışıyordu, özellikle de Apple Arcade’dekiler.

HDR videolar, özellikle Dolby Vision ile çekilenler iyi görünüyordu. Stereo hoparlörler de oldukça yüksek ses çıkarıyor ve ses kalitesi keyifli. Karşılaştırma rakamları sağlamdır ve genellikle çoğu Snapdragon 8 Gen 2 Android telefondan daha yüksektir. iPhone 15, AnTuTu’da 13.77.284 puan alırken, Geekbench 6’nın tek ve çok çekirdekli CPU testlerinde sırasıyla 2.500 ve 6.209 puan aldı.

iPhone’lar genellikle iyi pil ömrü sağlar ve iPhone 15 de farklı değildir. Apple 20 saate kadar video oynatma sözü veriyor ve HD video testimiz 16,5 saat süren bu sayıya biraz yaklaşmayı başardı. Normal şartlar altında, tek şarjla kolayca bir tam günlük çalışma süresi elde ediyordum ve daha hafif kullanımla bazı günler biraz daha fazla çalışma süresi elde ediyordum. Hızlı şarj destekleniyor ancak şarj cihazını ayrı olarak satın almanız gerekecek. Apple, isteğe bağlı 20W güç adaptörüyle 15’in yarım saatte yüzde 50’ye kadar şarj olabileceğini iddia ediyor. Kablosuz şarj da mevcut.

Apple iPhone 15 kameraları

iPhone 15’te hala bir telefoto kamera bulunmuyor ve ultra geniş makro fotoğraf ve video çekemiyor çünkü bu özellikler hala Pro modellerine ayrılmış durumda. Ancak asıl olan artık 14 Pro’dan 48 megapiksellik bir sensör alıyor. Daha önce olduğu gibi sensör kaydırma stabilizasyonu var ve daha yüksek çözünürlük sayesinde 2X yakınlaştırma seviyesinin, sensörün daha küçük bir kısmını kullandığından “optik” kalitede büyütme sağladığı söyleniyor. Ultra geniş sensör hala aynı 12 megapiksel sensördür ve aynı şey ön 12 megapiksel kamera için de geçerlidir. Tüm kameralar Dolby Vision’da 4K 60 fps’ye kadar video kaydedebilir ve gölgeler ile parlak noktalar arasında daha iyi bir denge sağlamak için yeni bir Smart HDR 5 fotoğraf işleme motoru bulunmaktadır.

Varsayılan olarak iPhone 15, 24 megapiksel piksel gruplu fotoğraflar çeker. 48 megapiksel kameralı çoğu Android telefonun çalışmasına benzer şekilde bunu da Ayarlar’dan 12 megapiksel olarak değiştirebilirsiniz. Tam 48 megapiksel çözünürlükte çekim yapmak için Ayarlar’da bir geçişi etkinleştirmeniz gerekir; ardından vizörde ‘JPEG Maksimum’ seçeneğini göreceksiniz. Doğal çözünürlükte çekim yapmanın deklanşör gecikmesine yol açacağını, dolayısıyla hızlı çekimleri o kadar etkili yapamayacağınızı unutmayın.

 

Gün ışığında görüntü kalitesi çok iyi. Sert güneş ışığı altında çekim yaparken bile çok sayıda ayrıntı elde edersiniz ve renkler iyi dengelenir. Ultra geniş kamera, iyi aydınlatma altında da oldukça yetenekli. Ayrıntılar iyi ve namlu distorsiyonu minimum düzeyde. Kamera uygulaması artık köpek ve kedi gibi hayvanları da tanıyabiliyor ve kamera uygulamasında arka plan bulanıklığını etkinleştirme seçeneğini otomatik olarak öneriyor. Fotoğraflar uygulaması ayrıca daha önce çekmiş olabileceğiniz evcil hayvanların resimlerini de algılayacak ve size bunu portre çekimine dönüştürme seçeneği sunacaktır.

Leave a Comment